znajdują się przy trasie w kierunku Sanoka, Leska, Ustrzyk Górnych i Przemyśla. Jest to droga krajowa nr 28 prowadząca w Bieszczady i do przejść granicznych z Ukrainą w Krościenku, ze Słowacją w Radoszycach.
Besko leży w południowo-wschodniej Polsce, na pograniczu Beskidu Niskiego i Dołów Jasielsko-Sanockich, pomiędzy Krosnem, a Sanokiem, na wysokości 278 – 420m.
Blisko stąd zarówno w beskidzkie góry (pasmo Bukowicy, Cergowej, Kamienia), jak też w urokliwe zakątki pogórzańskie (drewniane unikatowe kościoły w Haczowie i Bliznem).
W Besku bierze początek zielony szlak turystyczny prowadzący przez Puławy, Bukowicę, polsko-słowackie pasmo graniczne do Komańczy w Bieszczadach. Przez gminę przebiegają także szlaki rowerowe.
znajdują się przy trasie krajowej nr 19 w kierunku przejścia granicznego Barwinek, które łączy Polskę ze Słowacja.
Równe założone zostało jako wieś królewska przez króla Kazimierza Wielkiego na prawie magdeburskim w 1352 roku. Zasadźcą był sanoczanin Dytmar. W 1386 roku biskup przemyski Eryk z Winsen herbu Mora wydał w Krośnie dokument o założeniu wsi. Na jego mocy oddał Michałowi sołtysowi z Równego gaje położone nad rzeką „Jesso” za 22 grzywien polskich i pozwolił na założenie wsi Byskopeswalt. Maria Andegaweńska nadała biskupstwu 2 kwietnia 1384 roku pięć włości: Równe, Brzozów, Cergową, Domaradz w ziemi sanockiejoraz Radymno w przemyskiej. Otrzymał je biskup Eryk z Winsen.
W czasie I i II wojny światowej toczyły się tu zacięte walki: m.in. w czasie bitwy o Przełęcz Dukielską.
W 1943 roku oddział por. Franciszka Kochana Obłońskiego OP-15 AK napadł na kopalnie Równe i w 1944 roku w ramach akcji Burzarozbił na Górze Rogowskiej niemieckie tabory. W odwecie Niemcy rozstrzelali 10 zakładników.
ZABYTKI:
ZALEW SOLIŃSKI to największy sztuczny zbiornik w Polsce/ Jego maksymalna pojemność to ponad 500 000 000 m3 (pięćset milionów metrów sześciennych) wody. Powstał aby uregulować kapryśne wody rzeki San. Zapora która spiętrzyla wodę rzeki San i Solinki to prawdziwe arcydzieło polskiej inżynierii. W liczbach 2 000 000 ton betonu, 2,5 km wewnętrznych korytarzy.
SKANSEN W SANOKU Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, to unikatowa architektura polsko – ukraińska, prezentowana na obszarze 38 ha. Poznamy bliżej kulturę z pogranicza wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski i ich pogórza). Sektory podzielone są pod względem etnograficznym (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie Wschodni, Pogórzanie Zachodni i Dolinianie), a cały obiekt posiada łącznie ponad 160 obiektów.
BIESZCZADZKI PARK NARODOWY to najciekawsze pod względem przyrody i krajobrazu partie górskich Bieszczadów Wysokich (pasmo Tarnicy i Halicza, pasmo Wielkiej Rawki, Połoniny: Caryńska i Wetlińska oraz pasmo graniczne). Od momentu powstania czyli 1973 roku, do dzisiaj przyciąga dużą ilość miłośników pieszych wypraw w góry (szacuje się że ok 500 000 rocznie). Jego całkowity obszar to 29 202 ha, który obejmuje park krajobrazowy Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wetlińskiego. Wyjątkowość Parku stanowi bogactwo zwierząt jakie możemy tutaj spotkać m.in.: niedźwiedź, wilk i ryś, żbik, wydra, sarna czy jeleń szlachetny.
MUZEUM PRZEMYSŁU NAFTOWEGO I GAZOWNICZEGO im. Ignacego Łukasiewicza otwarta w 1854 roku i nadal działająca, kopalnia ropy naftowej w Bóbrce w Gminie Chorkówka, koło Krosna. Jej założycielami byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki.
Pośrodku tej kopalni stoi kamienny obelisk ustawiony przez I. Łukasiewicza w 1872 na pamiątkę jej założenia. W 1982 odsłonięto popiersie twórcy polskiego przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza.
Była to pierwsza na świecie kopalnia, w której wydobywano ropę naftową.
Twórcą i współzałożycielem pierwszego w Europie skansenu naftowego – muzeum w Bóbrce był inż. Adam Hoszowski, a także inż. Górka.
W 2018 r. kopalnia została wpisana na listę pomników historii w ramach akcji “100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości”.
MUZEUM HISTORYCZNE W SANOKU jest muzeum regionalnym. W jego zbiorach znajdują się współcześnie zarówno elementy sztuki dawnej, jak i
współczesnej. W związku z tym, sanockie muzeum należy do jednego z najbardziej znaczących punktów na historycznej mapie Podkarpacia.
Sanockie muzeum mieści się w przepięknym, szesnastowiecznym zamku, który to stoi na wysokiej, malowniczej skarpie, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolicę. Wybierając się na przechadzkę do muzeum, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego zbiory, ale też wygląd zewnętrzny budynku: wspaniałe portale z okresu renesansu czy zapierające dech w piersi obramowania okien. Niewątpliwie największym atutem Muzeum Historycznego jest posiadanie w swoich zbiorach dzieł Zdzisława Beksińskiego.